Šiek tiek kompiuterių istorijos

Pigūs kompiuteriaiKuo seniau kompiuteriai yra pristatyti rinkai, tuo tokie kompiuteriai pigiau kainuoja. Tai taisyklė, dėsnis ir tiesiog aksioma. Nors technologijos kokybiškai sukuriamos tiek prieš 10 metų, tiek dabar, tačiau PCMag rekomenduojami kompiuteriai nebus tie patys seniau ir dabar. Kai skaičiuojame žmonijos istorijos metus, matome, kaip lėtai viskas vystėsi, net negalime susekti, kada viskas prasidėjo. Kai žiūrime į kompiuterių evoliuciją – tuojau pat galime matyti, kokiu beprotišku greičiu tobulėja technologijos. Štai vieni kompiuteriai pristatomi kaip svarbiausia tendencija, kaip kažkas, be ko tarsi negalėtum net gyventi, štai jau, žiūrėk po metų tie patys kompiuteriai pigiau pardavinėjami ir kažin ar kada nors bus brangesni – tik pigs ir pigs. Kodėl? Nes žaibo greičiu pasaulyje plinta vis naujesnės ir modernesnės technologijos. Tačiau šiandien nuženkime jau į „akmens amžiumi" vadintinus kompiuterių laikus ir pasižiūrėkime, kas tuo metu dėjosi, kaip ir kokie kompiuteriai keitėsi, kaip vystėsi technologija.

„Enigma“ ir kompiuteris

Taigi, pirmiausia kyla klausimas, kaip kompiuteriai išvis atsirado, kodėl kažkas ėmė koduoti informaciją ir davikliais perdavinėti mašinos viduje? Atsakymo reikėtų ieškoto Šaltojo karo metuose, kada kompiuterių nebuvo, į ir automobilius vairuoti galėjo tik turtingi žmonės, kiti pasikinkydavo vežimą ar karietą. Tais laikais vokiečiai turėjo specialią užkodavimo sistemą, kuria remiantis skaitydavo balso pranešimus tarpusavyje. Tekstų užkodavimas kitais simboliais leido skaityti pranešimus radijo bangomis, nebijant, kad priešai jas išgirdę viską supras. Taigi, taip radijo bangomis Enigma užkoduodavo visus balso pranešimus, ir amerikiečiai diena iš dienos juos girdėdavo, bet negalėdavo suprasti, kas tai yra. Rankinis atkodavimo metodas nepadėdavo, nes variacijų, kas ką gali reikšti, buvo per daug. Taip vieno mokslininko (Turnerio) buvo sukonstruotas pirmasis kompiuteris, kuris greitai optimizavo visas sekas ir iškodavo Enigmą. Šis išradimas buvo pritaikytas kare, kai būdavo iššifruojami fašistų pranešimai. Tad karai ne tik nuniokojo pasaulį, bet ir paskatino labai didelę technologinę raidą, ko pasekoje atsirado ir kompiuteriai. Aišku, tokių istorinių kompiuterių jūs dabar jau ir pigiau nenusipirktumėte, juos galima aplankyti muziejuose.

Programavimas ir „bugai“

Programuotojai gerai žino, ką reiškia terminas „bug“ (angl. „vabzdys“), bet kaip jis atsirado programuotojų kalboje? Terminas reiškia „klaidą“. Kai kompiuteriai dar buvo tokie dideli, kad į juos būdavo galima įeiti kaip į kambarį, kartą nutiko atvejis, kai kompiuteris neveikė. Patekus į vidų ant laidų buvo rastas vabzdys, jį pašalinus sistema vėl veikė, o kartu taip atsirado iki dabar naudojamas terminas.

Palikite atsiliepimą