Kas yra auditas?

Specialistų atliekamas auditasAuditas yra ūkio subjekto patikrinimas. Galima rasti tokius pavadinimus, kaip išorės ir vidaus auditas. Taigi, jis skirstomas į išorės ir vidaus auditą. Ką apie tai reikia žinoti? Paprastai tariant tai yra analizė ir įvertinimas, kuris leidžia sužinoti ar įmonėje ir įstaigoje viskas vyksta sklandžiai bei teisėtai.

Išorinis auditas atliekamas visose įstaigose ir įmonėse. Tokį auditą atlieka audito įstaigos arba laisvai samdomi auditoriai. Tokio patikrinimo pagrindinis uždavinys – patvirtinti atskaitomybę. Tuo tarpu vidinio audito užduotis – analizuoti ir vertinti ūkio subjekto veiklą bei valdymą. Svarbu paminėti, kad auditas Lietuvoje privalomas ne visoms įstaigoms. Išorės auditas yra privalomas visoms įmonėms ir įstaigoms, o vidaus auditą atlieka tik valstybinės institucijos ir tos biržos, kurios prekiauja vertybiniais popieriais. Tiesa, kiekviena įmonė gali pasirinkti ar nori atlikti vidaus auditą, ar ne. Tai priklauso nuo kiekvienos įmonės vadovų, nors pastaruoju metu pastebima, kad vis dažniau vadovai nusprendžia atlikti ir tokį neprivalomą auditą.

Labai svarbu suprasti, kad viskas, kas daroma įmonėje nustatant jos valdymo priemones ir tikslus, kuriuos norima įgyvendinti yra tampriai susiję su buhalterine apskaita. Žinoma, kiekvienas įmonės savininkas renkasi patikimą buhalterį, tačiau kartais net ir geriausi klysta. Reikia žinoti, kad auditas skirtas patikrinti ir įsitikinti, kad viskas atliekama tinkamai. Taip pat reikia žinoti, kad auditas leidžia laiku pastebėti pakitimus, kurie gali nulemti įmonės nuostolius ar pakilimus. Tam, kad laiku pastebėti tai, reikia atlikti vidaus auditą. Tai leis reikiamu metu priimti teisingus sprendimus, kurie nulems ar įmonė pasieks užsibrėžtų tikslų ir ar galės tinkamai vykdyti veiklą, kurią vykdo. Šiuolaikinis vidaus auditas leidžia įmonei sužinoti svarbią informaciją. Tai vertina daugelis vadovų, kurie užsisakė šias paslaugas.

Vidaus audito atlikimu gali pasirūpinti profesionalias buhalterines paslaugas teikiančios įmonės. Jose galima rasti ne tik profesionalius buhalterius, kurie gali vesti įvairių įmonių buhalterinę apskaitą, bet ir auditorius, kurie atliks įmonės auditą. Tai labai gera paslauga, kuria vis dažniau pasinaudoja daugelis įmonių.

Reikia žinoti, kad audito atlikimas nėra kažkoks blogų veiksmų ar klaidų parodymas. Tai patikimas būdas sužinoti, kokia yra reali įmonės situacija finansiniame lygmenyje. Kartais dirbant įmonėje ir atliekant kasdienius darbus, to tiesiog nepastebima, o auditorius suteikia galimybę viską pamatyti tarsi iš šono. Be to, auditoriai padeda atsakyti į rūpimus klausimus, kurie gali padėti pagerinti įmonės veiklą.

Palikite atsiliepimą