Kokios galimybės Lietuvoje turėti saulės elektrinę?

Saulės elektrinėsSaulės elektrinės Lietuvoje prieinamos kiekvienam gyventojui ir juridiniams asmenims. Gyventojai aktyviai naudojasi galimybe įsirengti jėgainę gaunant APVA paramą. 2020 metų birželio mėnesį elektrą gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300 ir su kiekvienu mėnesiu šis skaičius didėja. Dažniausiai jėgainės įrengiamos gavus kompensaciją, nes ją gauti nėra praktiškai jokių kliūčių kiekvienam norinčiam ir laiku pateikusiam paraišką. Šiais metais paraiškas dėl paramos jėgainėms ant namo stogo, žemės ar saulės parkuose buvo galima teikti iki spalio 21 dienos. Taigi, norintys gauti kompensaciją dabar turės laukti kito kvietimo 2021 metais.

Saulės elektrinės su APVA parama

APVA parama skiriama saulės elektrinėms iki 10 kW galingumo. Tokios galios pilnai užtenka didelio namo šildymui, vandens pašildymui, buitiniams elektriniams prietaisams ir netgi elektromobilio pakrovimui. Vis tik generuodamas daugiau energijos gyventojas, pasirašęs sutartį su APVA, negali jos parduoti kitiems asmenims. Elektros pertekliumi jis gali atsiskaityti tik už jos pasaugojimą elektros tinkluose. Toks atsiskaitymo būdas yra gan patogus, atiduodama 36 % energijos tinklams, o likusių 64 % dar užtenka namo išlaikymui ir buitiniams poreikiams, jeigu saulės elektrinė yra apie 10 kW.

Vidutinei šeimai užtenka ir mažesnės, 5-7 kW galingumo saulės elektrinės. Vasarą jos pagamintą energijos perteklių galima pervesti už nedidelį pasaugojimo mokestį į elektros tinklus ir atsiimti jį žiemą, kada jėgainė generuoja labai nedaug energijos.

Saulės elektrinės gyventojams atpigina elektros kainą apie 3 kartus, o jų atsiperkamumas su parama apie 4-7 metai. Kompensacijos dydis visiems yra vienodas – 323 eurai už 1 kW instaliuotos galios. Per 2020 metus iš viso skiriama net 15 mln. eurų lėšų saulės energetikos vystymui.

Taigi, spartus saulės elektrinių Lietuvoje „dygimas“ tik parodo, jog gyventojams, suskaičiavus išlaidas ir sutaupytus pinigus už energiją, apsimoka turėti nuosavą jėgainę. Tokios investicijos atsiperkamumas beveik garantuotas, nes jėgainių garantinis laikotarpis tęsiasi apie 25 metus. Tiesa, nusprendus gaminti energiją reikia pasirinkti atsakingą partnerį, kuris patars rengiant saulės elektrinės projektą, padės teisingai užpildyti prašymą kompensacijai ir įrengs elektrinę, naudojant aukščiausios kokybės medžiagas.

Palikite atsiliepimą