Kuo skiriasi senoviškos ir dabartinės svetainės?

Ar labai skiriasi šiuolaikinės svetaines baldai, ir senovinių, tokių, kokiuose gyveno mūsų tėvai po geležine uždanga? O gal sovietmečio interjeras vėl ateina į madą? Juk pastaroji linkusi suktis ratu, tad ir minksti baldai iš praėjusių periodų galėtų būti tai, ko dabar norėtų madingiausi. Keletą klausimų uždavėme architektei ir interjero projektuotorei iš Vilniaus.

Baldai svetaineiSakykite, kuo skirdavosi sovietinė svetainė nuo tokių, kurias matome pastarąjį dešimtmetį stilinguose butuose Lietuvoje?

Kaip ir tada, taip ir šiais laikais, tuos skirtumus būtų išprovokavę tiesiog apskritai esminiai rytų ir vakarų skirtumai. Amerika netgi turėjo specialią politiką, kuri neleido abstrakčiajam menui atsirasti Rusijos pusėje, tas dalykas buvo būdingas Vakarams, o ir visa kultūra, tiek vizualiai, tiek iš pirmo žvilgsnio dėl to tarpusavyje taip ir skyrėsi. Taigi, dėl to ir svetainės, paprasta gyvenimo išraiška, namai, būdavo gana skirtingi. Jeigu vakarai visada buvo atviresni ir šviesesni, su daugiau ekspresijos, tai rytuose net gaminant baldus interjerui ir formuojant svetainės baldų tendencijas, jau jautėsi taisyklės, suvaržymai, griežtumas, vienodumas, bandomas visus padaryti vienodais. Todėl visi iki vieno turėjo vienodus, vadinamuosius „chruščiovkus“ butus, o juose būdavo identiškas išplanavimas. Svetainė paprastai turėdavo vieną sieną, visiškai apstatytą iki lubų pusę kambario užimančia didele tamsia sekcija. Ji visa būdavo uždara, kai kurios spintelių durys stiklinės, už kurių amžiams dulkėdavo arbatos servizai. Tuo tarpu, vakaruose daugiau atvirų spintų, ir minkšti baldai kituose. Ne po geležine uždanga buvo apvalesnių formų, daugiau skirtingų vėjų, o mūsų pusėje buvo tokios pačios kampuotos plonos medienos linijos. Tereikia pasižiūrėti į senovinį "jaunuolio baldų komplektą“ ir viskas bus aišku, apie ką kalbame.

Kažkas sakė, kad sovietiniai minksti baldai taip pat pamažu beldžiasi į madingus namus. Ar tai tiesa?

Taip, natūralu, kad kiekvienai srovei ateina renesansas, ir kažkas, kas buvo klaikiai nemadinga, staiga pasidaro be galo geidžiama. Taip yra ir su baldais. Taigi, minkštų baldų tendencijos panašios. Tik reikia mokėti viską suderinti. Dabar labai madinga koks nors ryškus sovietinis fotelis iš tų laikų tarkime, geltonas arba žalias.

Kokios ryškiausios yra šių metų svetainės baldų ir interjero tendencijos?

Dabar srovės labai maišos. Daug dėmesio skiriamam apšvietimui, taip pat atsiranda daugiau netašyto medžio, neapdirbto. Labai užpildomos kiekvienos namų nišos, jose sukuriant lentynas ar kokią nors kitą funkcionalią ir estetišką erdvę.

Palikite atsiliepimą